ВЕЧЕ СА МАТИЈОМ БЕЋКОВИЋЕМ

Ретке су изложбе које нису настале, већ још увек настају. Једна од њих дошла је синоћ под наше окриље и биће код нас до 8. фебруара 2023. године. У нашој галерији отворена је изложба „Матија“ ауторке Драгане Типсаревић. За аутора је веома важно, да онај о коме је изложба, у овом случају академик Матија Бећковић, одобри саму поставку и жељу да се његов живот представи. Када је настала, изложба је имала 16 паноа по речима ауторке,  а данас у нашем музеју је изложено преко 30. Изнова се Матијином путу посвећује пажња, а како и не би, када се његов песнички дух не смирује, у шта смо и синоћ могли да се уверимо на песничкој вечери са Матијом. У Музеју је програм употпунио гуслар Радован Пековић, свестрани уметник који се у Краљеву бори за очување гусларске традиције као и многим другим активностима за унапређење људског живота. Свој таленат пренео је и на децу па се и његови потомци баве музиком у чему су изузетно успешни.

У свечаној сали Гимназије „Таковски устанак“ Матија Бећковић је пуних 90 минута просипао бисере своје поезије у којој се свако бар у неком стиху могао пронаћи својом тугом, срећом, надом… Иако је живот необјашњив, Матија га речима описује, још увек сањајући, још увек критикујући наше заједничке људске мане и још увек се надајући да ће ћовек поново постати-човек.

Ми се захваљујемо ауторки изложбе Драгани Типсаревић, господину Пековићу, академику Бећковићу на издвојеном драгоценом времену и поносу који нам је поклонио, као и свим суграђанима који су показали да умеју да цене праве вредности.