У Галерији музеја рудничко-таковског краја је 26. новембра одржано предавање метеоролога Недељка Тодоровића на тему „Енергије на планети Земљи“.
Недељко Тодоровић је завршио Природно-математички факултет одсек за метеорологију. Свој радни век је провео радећи у Хидрометеоролошком заводу Србије. Од 1979-1991. године радио је у Oдељењу за радарску метеорологију, а од 1991. године у Одељењу за краткорочне прогнозе времена. Био је презентер времена на разним телевизијама и предавач метеорологије у Школи високогорства и Школи за планинарске водиче. Истраживачко интересовање му је веза сунчеве активности и времена и климе на Земљи, синоптичка климатологија и класификација типова времена. Члан је Метеоролошког друштва Србије, чији је био и председник од 2003-2005.
После завршених студија, поред метеорологије, почео је да се озбиљно бави планинарењем и високо горским алпинизмом, Попео се на већину највиших врхова бивше Југославије и нанеколико познатих светских врхова: Алпи, Олимп, МонБлан (Европа), Килиманџаро (Африка), МаунтВитни (САД), Елбрус…Био је члан Прве београдске, односно српске, експедиције на Памир у Таџикистану високом 7.649. м. Како би одржао кондицију неопходну за високо горски алпинизам постао је и страствени маратонац. Један је од учесника Првог београдског маратона. На београдским маратонима је 30 пут истрчао пуну маратонску дистанцу, а на подгоричким 21 пута, 31 пут на новосадским маратонима.На Палићу, 1993. године, је учествовао на Првом првенству Југославије у супермаратону (12 сати, 104 km), а затим на још неколико дванаесто-сатних и на једном двадестечетворо-сатном ултрамаратону. Такође, учествовао је на неколико штафетних трчања, од којих су најзначајнија: Београд-Хиландар и Београд-Москва. Бавио се и триатлоном. Учествовао је на Првом београдском триатлону, на Првом првенству Југославије у триатлону, године, и на Првом првенству Југославије у дуатлону, а касније и на многим другим такмичењима тога типа.
Објављивао је многобројне стручне и научне радове у водећим светском и домаћим часописима. Аутор је књиге „Метеорологија“ (за децу) у издању Креативног центра, коаутор је пет свезака „Београдске школе метеорологије“. Добитник је књижевне награде „Невен“ за популарну науку 2009. године.
Ана Јелић,
кустос историчар уметности