Обреновићи у Центру за културу „Масука“

Посетили смо драге пријатеље у Народном музеју Смедеревске Паланке, где смо у освеженом, савременом галеријском простору погледали изложбу „Симбол(и) града: ремек-дела српског модернизма у служби репрезентације локалне заједнице“. Изузетно богата збирка уметничких дела фасцинирала нас је и захваљујемо се Стевану Мартиновићу и читавом колективу на гостпримству.

Наш пут наставили смо у Велику Плану где смо увек дочекани као код куће. У Центру за културу „Масука“ представили смо свих шест томова публикације „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“. Наш пут од скромне почетне идеје до сада већ представљених преко 4000 артефаката о династији Обреновић, са преко 60 аутора с којима смо током година сарађивали, представио је један од уредника публикације Александар Марушић уз пригодну причу и презентацију. Виши кустос историчар Марушић је говорио о методолошким поступцима најзанимљивијим збрикама, радовима, каталошким јединицама врло ретко заступљеним или до сада невиђеним, као и о оним које су најчешће заступљене у збиркама, попут разгледница или неких фотографија. Временом су сарадници сами почели да се јављају са жељом да се и њихова збирка нађе међу страницама „Обреновића“. Марушић је истакао да почетна идеја пројекта припада Борисаву Челиковићу и захвалио се рецензентима др Игору Борозану и др Милошу Тимотијевићу који својим сугестијама и рецензијама ову публикацију одржавају на правом курсу. Истакао је и заслуге Вељка Тројанчевића графичког дизајнера, који је заслужан за изглед публикације, као и колега из музеја који стрпљиво прегледају радове и доприносе да се публикације објаве. А докле идемо? За сада до седмог тома а после, видећемо….