Изложба „Између емпатије и предрасуда: Роми у штампи Краљевине Југославије (1929-1944) са едукативним материјалима“ које је отворена 8.фебруара у Музеју рудничко таковског краја, долази нам из Крагујевца као пројекат Друштва историчара Шумадије. Аутори изложбе су Др Кристина Јоргић Степановић и Славко Степановић. Изложба се раеализује захваљујући подршци пројекта Култура за демократију коју подржава Влада Швајцарске, а спроводи Hartefakt фонд.
Циљ изложбе представља указивање на најснажније стереотипе и предрасуде, али и дискриминацију која се односи на начин представљања Рома у оновременој југословенској штампи. Са методолошке стране, управо је то био разлог усмеравања ка дневним новинама које су биле дистрибуиране широм земље у великом тиражу (Политика, Правда, Време) и које су управо зато, својим значајним тиражима утицале на формирање јавног мњења.
Изложба се састоји од 21 паноа који су хронолошко и тематски изложени и дозвољавају посетиоцу да се упозна са важним питањима као што су полажај Ромкиња у тадашњој Краљевини Југославији, и социјални проблеми Рома.
Ова изложба је подељена у две велике целине- предратну, која се односи на период од 1929. до 1941. године и ратну, која покрива период од 1941.до 1944. године. Обе целине отпочињу лентом времена, где су своје место пронашли најзначајнији догађаји овог периода, сагледани из перспективе историје ромског народа. Такође, на сваком изложбеном паноу, осим избора из штампе, представњен је и одређени визуелни материјал, као и краћи текст који објашњава шири контекст теме, догађаја или феномена о коме говоримо.
У склопу изложбе, предвиђено је и организовање музејских радионица за децу старијих разреда основне школе.
Треба на крају напоменути да Акциони план за спровођење стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у републици Србији за период 2022-2030. године предвиђа између осталог „ развијање и реализовање кампања за подизање свести о потреби борбе против циганизма као облика расизма, промовисање позитивне слике о Ромима и подизање свести о историји Рома и положају Рома на пољима као што су уметност и култура“. У том смислу изложба и каталог реализују се у духу научне методологије, музејског и педагошког приступа, али и државног Акционог плана и представљају важан пример за све будуће сличне иницијативе.