Ватромет традиције у галерији Музеја рудничко-таковског краја! Димитрије Големовић српски је етномузиколог и композитор, професор универзитета. Студирао је на Музичкој академији (Факултету музичке уметности) у Београду на одсецима за етномузикологију, композицију и соло певање. Магистрирао је и докторирао из области етномузикологије (Народна музика Подриња, 1987). Од 1979. професор је на Факултету музичке уметности; дугогодишњи је шеф Катедре за етномузикологију и гостујући професор на Музичкој академији у Бањој Луци.
Големовић своја научна истраживања у музикологији темељи на теренском раду. Обишао је више од шест стотина села на територијама Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе и сакупио на хиљаде народних мелодија.
Једно од тих шест стотина села, било је и наше знаменито Таково. Професор Големовић је у марту 1977. године, како сам каже, први пут обишао Таково, малену област која делом припада западној Србији а делом Шумадији, када је започео етномузиколошка истраживања на овом подручју и представио их у музичкој монографији Музичка традиција Такова, 1978. године. Истраживања су настављена 1992. године када су проширена и на област српске традиције, па је истраживања осим професора Големовића, вршила и етнокореолог др Оливера Васић. Истраживања су резултирала публикацијом „Таково у игри и песми“.
Имали смо велику част да од професора Големовића сазнамо о значају музичке традиције нашег краја, о томе ко ће га наследити и проширити његова опсежна истраживања. Вече су увеличали Ивана Тодоровић, етномузиколог, која води Изворну групу „Црнућанка“ и која ће у нашем крају уз помоћ наше установе, наставити традицију етномузиколошких истраживања која је започео професор Големовић. Радост у галерији унели су чланови „Фолклориштанцета“, који су извели своје нумере, са елементима традиције, као и Александар Смрекић, шеф оркестра КУД-а „Шумадија“ и Ненад Станкић, члан оркестра и виртуоз на фрули.
Читаво вече уприличено је због великодушног чина профеосра Големовића и одлуке да богату заоставштину несебично поклони географским областима које је истраживао, а у њих спадамо и ми. Свечано је потписан уговор о примопредаји архивске грађе, који су потписали директор музеја Жељко Цветковић и професор Големовић, а овом приликом професору је уручена и захвалница у име наше установе. Музеј ће уз помоћ етномузиколога Иване Тодоровић, бриживо чувати богату етномузиколошку грађу, и као и до сада, бавити се народном заоставштином, онако како то и заслужује, и како смо свих ових година својим пројектима и радили. Директор музеја је поздравио госте у име наше установе, а са професором је разговарао Александар Марушић.
Фото: Симо Марић