У четвртак, 14. децембра у 19 сати, у Галерији Музеја рудничко-таковског краја, биће одржано предавање историчара Александра Марушића, „Кнез Михаило Обреновић владар који је задужио рудничко-таковски крај“.
На основу архивске грађе, литературе и чланака из штампе, у излагању се описује и анализира однос кнеза Михаила и рудничко-таковског краја, њихов међусобни утицај и прожимања. Уз обиље података апострофира се подизање и освећење цркве Свете Тројице у Горњем Милановцу, задужбине Милоша и Михаила Обреновића, чија je градња је трајала 1860-1862, односно кнежевим посетама овим просторима. Прва 1841. Брусници и Горњој Црнући, и другој 1861, када је добио на дар устаничку заставу Лазара Мутапа.
Највише пажње је посвећено трећој посети августа месеца 1865. Дошавши преко Рудника, где му је показана плоча Септимија Севера, кнез је обишао своју задужбину у Горњем Милановцу, а затим се упутио у Таково, где је обележио педесет година од избијања устанка. Приметивши да се старом грму приближава крај, одлучио је да „освешта“ млађи и прогласи га наследником постојећег. Покољењу је оставио у аманет да, докле год је српске државе у овом месту постоји и листа храст као симбол националног постојања. Oткупио је земљиште од власника, претворио га у јавно добро и донео одлуку да се прве званичне екскурзије организују у Такову. У спомен на овај племенити гест месно становништво је читав простор назвао „Кнежеве ливаде“.
Други део излагања тиче се перцепцији кнеза Михаила у очима овдашње јавности од момента његове смрти па до данас. Дају се одговори на питања да ли је испуњен аманет везан за Таковски грм и на који се начин чува успомена на њега.