ИЗЛОЖБА И ПРЕДАВАЊЕ У ФОЧИ

Гостовање Музеја рудничко-таковског краја и КК “Икар” у Музеју Старе Херцеговине

У уторак, 1. новембра 2016. године, Музеј рудничко-таковског краја, гостовао је у Фочи заједно са Кошаркашким клубом „ИКАР“ из Горњег Милановца. У Музеју Старе Херцеговине, отворена је изложба „Пружимо им руку“ која представља рад Кошаркашког клуба „ИКАР“ који између осталог, већ 6 година ради са децом са посебним потребама. Фотографијама Саше Савовића, предтсављен је рад овог помало необичног клуба.  На отварању изложбе Александар Марушић је рекао: „За дванаест година колико радим у Музеју ништа није било потресније од отварања ове изложбе пре 45 дана код нас у Горњем Милановцу, када су дошли наши млади шампиони, они који могу да се погледају на фотографијама, јер смо видели какав је живот и какве замке, заправо, са собом носи, и колико смо ми са друге стране почаствовани и срећни када можемо нешто да пружимо таквим особама и њиховим родитељима“.О раду клуба, на отварању изложбе говорио је тренер Предраг Бегенишић:”Ми смо почели кошарку да примењујемо као средство, а не као циљ, јер смо почели да радимо на моторичким вриједностима код те деце и да их побољшавамо“. након шест година преданог рада у томе су и успели, о чему говори и његова књига “Методика тренирања дјеце са посебним потребама у КК ИКАР“, коју су у Народној библиотеци Србије и Заводу за заштиту интелектуалне својине оценили као јединствену по свом садржају.
Исте вечери, Александар Марушић је , у Богословији “Свети Петар Дабробосански” одржао  предавање “Милошев устанак, рудничко-таковски крај и династија Обреновић. Ученицима и професорима Богословије, историчар Александар Марушић је приближио историју рудничко-таковског краја, почев од малене Бруснице, кнеза Милоша и Другог српског устанка који је започет баш на нашим просторима.Говорио је о посебном пијетету владара Обреновића према нашем крјау и традицији устанка коју носи. Осим тога, истакао је и личности нашег краја, које су биле блиске самом књазу, а сигурно су имале утицај на историјске токове владавине Обреновића, попут Ниоле Милићевића Луњевице, Васе Поповића или Мелентија Павловића.Истовремено, доживљавајући Таково као својеврсно династичко светилиште, наследници Милоша Обреновића учинили су доста тога како би овај простор и његова околина  стекли повлашћен положај у тадашњој Србији. Тако су почев од 1861. па све до 1901. године Михаило, Милан и Александар, чак седам пута посетили Горњи Милановац и околину. На крају, Марушић је упознао ученике Богословије са важним објектима и споменицима, попут споменика баба Вишњи у Манастиру Враћевшници или Цркве Свете Тројице у Горњем Милановцу, који су и данас сведоци времена владарског дома Обреновића.
Музеј рудничко-таковског краја се захваљује Фочацима на топлом гостопримству!